Zorunlu atamaya tabi memurların eşlerinin tayinlerinin öncelikle yapılması!

Van 2 nci İdare Mahkemesi, sınıf öğretmeni olan davacının astsubay olan eşinin yanına tayin talebinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından puan yetersizliği sebebiyle reddedilmesi işleminin yürütmesini durdurdu.
Bu haber 2013-09-12 16:29:37 eklenmiş ve 1487 kez görüntülenmiştir.

Mahkeme sınıf öğretmeninin astsubay olan eşinin çalıştığı Ankara iline tayin talebinin reddedilmesi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığını belirttiği kararının gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerine göre, toplumun temeli olan ailenin korunması, huzur ve refahı için gerekli tedbirlerin alınması hususu anayasal bir yükümlülük olup anayasada bu husus garanti altına alınmıştır.

652 sayılı KHK hükümlerine göre de, özre dayalı nakil istemi yerine getirilemeyenlerden 657 sayılı Kanun’un 72. maddesi kapsamına girenlerin haklarının saklı tutulduğu hususu da açıktır. Yine 657 sayılı Yasa’nın 72. maddesine uyarınca yapılacak atamalarda ailenin korunması hususunda kurumların gerekli önlemleri alacakları hususu düzenlenmiş olup; bu hususunda çıkarılacak Yönetmelikte düzenleneceği belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğin 9. maddesinde, eşi zorunlu atamaya tabi memurların yer değiştirme isteklerinin öncelikle yerine getirileceği, zorunlu atamaya tabi olan mülki idare hizmetleri sınıfı, emniyet hizmetleri sınıfı, subay, astsubay, hakim ve savcılar gibi zorunlu atamaya tabi kumu görevlilerinin atandıkları yere, memur olan eşlerinin atamalarında eşin görev yaptığı kurumla ilgili olarak norm kadro sayılarına ilişkin hükümlerin de uygulanmayacağı vurgulanmıştır.

Ayrıca davalı idarece, 652 sayılı KHK sonrası yeni bir yönetmelik çıkarılarak eş durumu mazeretinin de düzenlenmediği görülmüş olup bu durumunda genel yönetmelik hükümleri uygulanabilecektir. Nitekim dayalı idarece çıkarılacak yönetmelikte genel yönetmeliğe aykırı düzenleme yapılamayacağı da genel yönetmelikte kural haline getirilmiştir.

Bu durumda, anılan mevzuat hükümleri ve açıklamalar doğrultusunda, zorunlu atamaya tabi astsubay olarak görev yapan eşinin tayin hususu gerekçe gösterilerek eş durumu mazeretine binaen Ankara iline yapılan tayin talebinin hizmet puanı yetersizliğinden bahisle reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyanık görülmemiştir.” 

İlgili karar 

 

 

Kaynak: Memurunyeri.Com


ETİKETLER : memur memur haberleri zorunlu atama

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kamu haberleri


YazarlarEn çok okunanlar

Son Eklenen 10 Dosya
Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Öğretmenler için özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliği dilekçe örneği

2015 Şubat Öğretmen Ataması Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2015 Ocak Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2014 Yılı İller Arası Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

Askeri kurumdaki memurun maaş davasına askeri yargı bakmayacak

Yazılı Şikayet / Müracaat Dilekçesi Örneği

MEB 2013 Yılı Alan Değişikliği Kurum Bazlı Minimum Puanlar

MEB 2013 Aralık Ayı Tebliğler Dergisi

Tüm Dosyalar
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 MemurMedya.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÇALIŞMA HAYATI
Kamu Personeli
Sözleşmeli Personel
İşçi
Emekli
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Dokümanları
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
SINAVLAR
KPSS
TEOG
YGS-LYS
ÖABT
SOSYAL MEDYA
Facebook
Twitter
DOST SİTELER
Mavera Hukuk Bürosu
SeLiMHaBeR
Egitimtercihi.net
Haluk ÖZTEMUR