Avrupa Birliği Bakanlığı Uzman Yardımcılığı ve Maaşı!

Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği İşleri Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere çeşitli öğrenim dallarından mezun adaylar arasından giriş sınavı ile Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcısı istihdam etmektedir.
Bu haber 2013-09-28 07:19:11 eklenmiş ve 3140 kez görüntülenmiştir.

Avrupa Birliği İşleri Uzmanlığı

Kariyer meslek personeli arasında yer alan Avrupa Birliği İşleri Uzmanı ve Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcıları, Avrupa Birliği Bakanlığı Merkez Teşkilatında görev yaparlar.

Avrupa Birliği İşleri Uzman ve Uzman Yardımcıları, Bakanlığın uzmanlık gerektiren çalışmalarında görev almanın yanı sıra, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevli Avrupa Birliği Uzman ve Uzman Yardımcılarının yürütmekte olduğu çalışmaları izleme ve koordine etme görevlerini yürütürler.

Ücretleri

9 uncu derecenin 1 inci kademesinden göreve başlayan ve hizmeti bulunmayan, bekar ve çocuksuz bir Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcısı, 2014 yılında göreve başlaması halinde aylık 3.233.-TL Net ücret alacaktır.

(2013 yılı sonunu enflasyon farkı zammı ya da ek bir zam yapılması durumunda ve 2014 yılı asgari geçim indirimi miktarlarının belirlenmesi ile belirtilen aylık ücret miktarı değişiklik gösterebilecektir.)

Hesaplamaya Yabancı Dil Tazminatı dahil edilmemiştir.

Uzman yardımcılığına atanma

Bakanlıkta görevlendirilecek uzman yardımcıları, özel giriş sınavı ile alınırlar. Giriş sınavı, yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamadan oluşur.

Giriş sınavını kazananlar, atama işlemlerinin yapılmasına ilişkin tebligatta belirtilen süre içinde, istenilen belgelerle birlikte Bakanlığa başvuruda bulunurlar.

Uzmanlık Tezi

Bakanlıkta iki yılını tamamlayan Uzman Yardımcılarına, Bakanlığın görev sahası ile ilgili konularda bir tez konusu verilir.

Uzman Yardımcısı tezini, tez konusu verilen tarihten itibaren en geç on iki ay içinde tezi teslim etmek zorundadır. Süresi içinde tezlerini sunmayan uzman yardımcılarına tezlerini sunmaları için altı ay ilave süre verilir.

Uzman yardımcıları, tez komisyonu önünde tezlerini sözlü olarak savunur ve üyelerin tezin içeriğine yönelik sorularını cevaplandırır.  Tezi başarısız bulunan uzman yardımcısına, tezdeki eksiklikler belirtilerek eksiklikleri tamamlaması için altı aylık ek süre verilir.

Yeterlik sınavları

Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcıları;

-Aylıksız izin, toplamı üç ayı aşan hastalık ve refakat izinleri hariç, en az üç yıl Bakanlıkta görev yapmış olmak,

-Hazırladıkları uzmanlık tezi, oluşturulacak tez değerlendirme komisyonu tarafından kabul edilmek,

kaydıyla, yapılacak yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar.

Yeterlik sınavı, Yeterlik Sınavı Komisyonu tarafından yazılı olarak test ve/veya klasik usulde gerçekleştirilir.

Yeterlik Sınavı, Avrupa Birliği ve Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri (50 puan), Yabancı Dil Bilgisi (30 puan) ve Devlet memurları ile ilgili mevzuatı da kapsayan kurumsal mevzuat (20 puan) konularından oluşur. Yeterlik sınav konularının alt başlıkları, uzman yardımcılarına sınavdan en az iki ay önce yazılı olarak bildirilir.

Sınavda başarılı olamayanlar veya sınava girmeye hak kazandığı halde geçerli mazereti nedeniyle sınav hakkını kullanamayanlara bir yıl içinde ikinci bir sınav hakkı daha verilir.

Uzmanlığa atanmaları

Yeterlik sınavında başarılı olanların Avrupa Birliği İşleri Uzmanlığı kadrolarına atanabilmeleri için; Uzman yardımcılığı dönemi içinde alınmış olması kaydıyla,  KPDS’den İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birinden asgari (C) düzeyinde puan almış olmaları veya dil yeterliliği bakımından bunlara denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye yeterlik sınavından itibaren en geç iki yıl içinde sahip olmaları şarttır.

Verilen ilave süre içinde tezlerini sunmayan veya ikinci defa hazırladıkları tezleri de kabul edilmeyenler, ikinci sınavda da başarı gösteremeyen veya sınav hakkını kullanmayanlar ile süresi içinde yabancı dil yeterliliği şartını yerine getirmeyenler, uzman yardımcısı unvanını kaybederler ve Bakanlıkta durumlarına uygun memur unvanlı kadrolara atanırlar.

Yeniden atanmaları

Bu Yönetmelik hükümlerine göre Avrupa Birliği İşleri Uzmanı unvanını kazandıktan sonra Bakanlıktaki görevlerinden kendi isteğiyle ayrılıp da yeniden atanmak isteyenler, boş kadro olması, Bakanlığın ihtiyacı bulunması ve KPDS’den son iki yıl içinde İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birinden asgari (C) düzeyinde puan almış olmaları veya dil yeterliliği bakımından bunlara denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olmaları şartıyla Avrupa Birliği İşleri Uzmanlığına atanabilirler.

Kaynak: Memurunyeri.Com


ETİKETLER : memur memur haberleri Avrupa Birliği Bakanlığı

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Meslek Rehberi haberleri


YazarlarEn çok okunanlar

Son Eklenen 10 Dosya
Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Öğretmenler için özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliği dilekçe örneği

2015 Şubat Öğretmen Ataması Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2015 Ocak Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2014 Yılı İller Arası Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

Askeri kurumdaki memurun maaş davasına askeri yargı bakmayacak

Yazılı Şikayet / Müracaat Dilekçesi Örneği

MEB 2013 Yılı Alan Değişikliği Kurum Bazlı Minimum Puanlar

MEB 2013 Aralık Ayı Tebliğler Dergisi

Tüm Dosyalar
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 MemurMedya.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÇALIŞMA HAYATI
Kamu Personeli
Sözleşmeli Personel
İşçi
Emekli
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Dokümanları
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
SINAVLAR
KPSS
TEOG
YGS-LYS
ÖABT
SOSYAL MEDYA
Facebook
Twitter
DOST SİTELER
Mavera Hukuk Bürosu
SeLiMHaBeR
Egitimtercihi.net
Haluk ÖZTEMUR