İl Göç Uzman Yardımcılığı ve Maaşı!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, taşra teşkilatında İl Göç Uzmanı olarak görev yapmak üzere yetiştirilmek amacıyla giriş sınavı ile çeşitli öğrenim dallarından mezun adaylar arasından İl Göç Uzman Yardımcısı istihdam etmektedir.
Bu haber 2013-10-08 16:59:28 eklenmiş ve 6282 kez görüntülenmiştir.

İl Göç Uzmanlığı

Kariyer meslek personeli arasında yer alan İl Göç Uzmanı ile İl Göç Uzman Yardımcıları, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında görev yaparlar.

İl Göç Uzman ve Uzman Yardımcıları; kendisine verilen konulara ait çalışmaları Genel Müdürlüğün çalışma esas ve ilkeleri ile stratejik plan ve yıllık programlarına göre yürütülmesini sağlamak, Genel Müdürlüğün görev alanına giren ve uygulamayı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek konuları izlemek, araştırmak ve analiz etmek, kurumsal stratejinin planlanmasına ve güncelleştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak gibi görevleri yürütürler.

Ücretleri

9 uncu derecenin 1 inci kademesinde ve hizmeti bulunmayan, bekar ve çocuksuz İl Göç Uzman Yardımcısı, 2014 yılında göreve başlaması halinde aylık 2.612.-TL Net ücret alabilecektir.

(2013 yılı sonunu enflasyon farkı zammı ya da ek bir zam yapılması durumunda ve 2014 yılı asgari geçim indirimi miktarlarının belirlenmesi ile belirtilen aylık ücret miktarı değişiklik gösterebilecektir.)

Hesaplamaya Yabancı Dil Tazminatı dahil edilmemiştir.

Uzman yardımcılığına giriş

Uzman yardımcısı olarak atanacaklar, kadro ve ihtiyaç durumuna göre açılacak giriş sınavı ile mesleğe alınırlar. Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı yapılır.

Giriş sınavını kazanan adaylardan, ilan edilen uzman yardımcısı kadro sayısı kadar aday, başarı sıralamasına göre uzman yardımcısı olarak atanır.

Yetiştirilmeleri

Uzman yardımcılığı dönemi en az üç yıldır. Bu sürenin hesabında aylıksız izin ile toplamı üç ayı aşan hastalık ve refakat izinleri dikkate alınmaz.

Uzman yardımcısı olarak atananlar bu kadroda bulundukları sürece uzmanlığın gerektirdiği bilgi, beceri ve etik değerleri kazanmaları amacıyla, verilecek görevlerin yanı sıra, iş ve işlemlere ilişkin çeşitli konularda bilgi edinmeleri sağlanır.

Öte yandan, uzman yardımcıları, Aday Memurların Yetiştirilmelerine İlişkin Genel Yönetmelik çerçevesinde, temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj eğitimine tabi tutulur.

Yeterlik Sınavı

Uzman yardımcısı, üç ayı geçen yurtdışı eğitim ve görevler ile aylıksız izin, toplamı üç ayı aşan hastalık ve refakat izinleri hariç en az üç yıl fiilen çalışması kaydıyla yeterlik sınavına girmeye hak kazanır.

Yeterlik sınavı, Genel Müdürlük mevzuatı ile Genel Müdürlüğün görev alanına giren ve sınavdan en az altı ay önce ilan edilen konulardan yapılır.

Yeterlik sınavında başarılı olamayan veya sınava girmeye hak kazandığı halde geçerli mazereti olmaksızın sınav hakkını kullanmayanlara, bir yıl içinde ikinci kez sınav hakkı verilir.

Uzman kadrosuna atanma

Uzman yardımcısının, uzman olarak atanabilmesi için yeterlik sınavında başarılı olması şarttır.

Başarısızlık hali

Verilen ilave süre içerisinde, ikinci sınavda başarı gösteremeyen veya ikinci sınav hakkını kullanmayanlar uzman yardımcısı unvanını kaybeder ve Genel Müdürlükte durumlarına uygun memur unvanlı kadrolara atanır.

Hizmet içi eğitim

Uzmanlar ve uzman yardımcıları, Genel Müdürlüğün görev ve faaliyetleriyle ilgili gelişmelerin izlenmesi ve değerlendirilmesi, analizlerin yapılması, strateji hazırlanması ve politika oluşturulması konularında bilgi, birikim ve yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan zamanlarda hizmet içi eğitime tabi tutulur.

Yurtdışında eğitim

Uzmanlar ve uzman yardımcıları, ihtiyaç duyulan konularda eğitim, staj, araştırma yapmak, mesleki bilgi ve deneyimini arttırmak amacıyla, Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yurt dışına gönderilebilir.

Yeniden atanma

Bu Yönetmelik hükümlerine göre uzman unvanını kazandıktan sonra Genel Müdürlükten çeşitli sebeplerle ayrılanlardan uzmanlığa atanmak isteyenler, durumlarına uygun boş kadro bulunması ve gereken nitelikleri kaybetmemiş olmaları kaydıyla ve ihtiyaç çerçevesinde yeniden atanabilirler.

Kaynak: Memurunyeri.Com


ETİKETLER : memur memur haberleri İl Göç Uzman Yardımcılığı

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Meslek Rehberi haberleri


YazarlarEn çok okunanlar

Son Eklenen 10 Dosya
Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Öğretmenler için özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliği dilekçe örneği

2015 Şubat Öğretmen Ataması Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2015 Ocak Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2014 Yılı İller Arası Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

Askeri kurumdaki memurun maaş davasına askeri yargı bakmayacak

Yazılı Şikayet / Müracaat Dilekçesi Örneği

MEB 2013 Yılı Alan Değişikliği Kurum Bazlı Minimum Puanlar

MEB 2013 Aralık Ayı Tebliğler Dergisi

Tüm Dosyalar
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 MemurMedya.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÇALIŞMA HAYATI
Kamu Personeli
Sözleşmeli Personel
İşçi
Emekli
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Dokümanları
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
SINAVLAR
KPSS
TEOG
YGS-LYS
ÖABT
SOSYAL MEDYA
Facebook
Twitter
DOST SİTELER
Mavera Hukuk Bürosu
SeLiMHaBeR
Egitimtercihi.net
Haluk ÖZTEMUR