Silahlı soygunlara karşı bakanlıktan zırhlı araç şartı!

Para nakil araçlarında meydana gelen silahlı soygunlardan ders çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı, valilere, “Kamu kurumları da dahil zırhlı aracı olmayan hiçbir kuruluşa para ve değerli eşya taşımak için izin vermeyin” talimatı gönderdi.
Bu haber 2013-10-30 08:31:35 eklenmiş ve 1226 kez görüntülenmiştir.

İçişleri Bakanlığı, milyonlarca liralık silahlı soygunları engellemek için para ve değerli eşya nakillerine zırhlı araç şartı getirdi. Zırhlı aracı olmayan kuruluşa ve şirkete özel güvenlik izni ve görev belgesi verilmemesi kararı alındı.


İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Demirer 81 il valisine genelge gönderdi. Demirer, son zamanlarda bazı kamu kurum ve kuruluşlarının zırhlı araç olmaksızın nakil yapmak için özel güvenlik izni ve görev belgesi talebinde bulunduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:


“Para ve değerli eşyaya yönelik saldırılar daha çok naklin yapıldığı esnada gerçekleşiyor. Dolayısıyla para ve değerli eşyanın silahlı özel güvenlik görevlileri nezaretinde zırhlı araçlarla taşınması önem arz ediyor.”


CAYDIRICILIK VURGUSU


Valilerden zırhlı araç bulunması şartıyla gerekli izni vermelerini ve görev belgesi düzenlemelerini isteyen Demirer şunları söyledi: “Caydırıcılığın artırılması, nakil sırasında meydana gelebilecek saldırıların önlenmesi ve en az zararla savuşturulabilmesi amacıyla, para ve değerli eşya naklinin gerek özel güvenlik birimi gerekse özel güvenlik şirketleri marifetiyle yapılabilmesi için zırhlı araç bulunması şartını arayın.” Demirer para nakillerinde ilgili kurum, kuruluş ya da özel güvenlik şirketinin adına kayıtlı ve ruhsatlandırılmış en az bir zırhlı aracın bulunması gerektiğine dikkat çekti.


NAKiL ARACINA MERKEZi KiLiT


Ge­nel­ge, araç­la­rın zırh­lı ol­ma­sı, ka­pı­la­rı­nın ta­kip mer­ke­zin­den açı­lıp ka­pa­tıl­ma­sı, ka­me­ray­la iz­len­me­si, sal­dı­rı anın­da içe­ri­ye du­man ve­ril­me­si, ta­şı­nan de­ğe­rin sal­dı­rı anın­da ken­di­ni im­ha et­me­si gi­bi ön­le­yi­ci ted­bir­le­rin na­kil iş­le­mi­ni gü­ven­li kıl­dı­ğı be­lir­til­di. De­mi­rer, bu ön­lem­le­rin nak­li ger­çek­leş­ti­ren ki­şi­le­rin can gü­ven­lik­le­ri­nin sağ­lan­ma­sın­da önem­li rol oy­na­dı­ğı­nı kay­det­ti.


Libya’da 54 milyon dolarlık soygun


Libya resmi haber ajansı, Libya Merkez Bankası’na para taşıyan bir aracı durduran silahlı kişilerin 54 milyon dolar çaldığını duyurdu. Habere göre, silahlı 10 kişi para nakil aracını havalimanından Sirte kent merkezine girdiği sırada soydu. Araçta, 500 kilometre uzaklıktaki başkent Trablus’tan gelen nakit paranın olduğu kaydedildi.


Son olayda 4 milyon dolar çalındı


En son zırhlı para nakil aracı soygunu 4 Ekim 2013 günü İstanbul Fatih’te yaşandı. Bankalara para nakli yapan özel bir güvenlik şirketinin zırhlı aracı kendi güvenlik görevlisi tarafından soyulmuştu. Özel güvenlikçi K.Y. silahlı mesai arkadaşı M.G.’yi etkisiz hale getirip içinde 4 milyon dolar olan iki para çuvalını çalmıştı.


KAMİL ELİBOL


Kaynak: BUGÜN


ETİKETLER : memur memurlar memur haberleri zırhlı araç

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Adalet - Emniyet haberleri


YazarlarEn çok okunanlar

Son Eklenen 10 Dosya
Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Öğretmenler için özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliği dilekçe örneği

2015 Şubat Öğretmen Ataması Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2015 Ocak Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

2014 Yılı İller Arası Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlar

Askeri kurumdaki memurun maaş davasına askeri yargı bakmayacak

Yazılı Şikayet / Müracaat Dilekçesi Örneği

MEB 2013 Yılı Alan Değişikliği Kurum Bazlı Minimum Puanlar

MEB 2013 Aralık Ayı Tebliğler Dergisi

Tüm Dosyalar
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 MemurMedya.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ÇALIŞMA HAYATI
Kamu Personeli
Sözleşmeli Personel
İşçi
Emekli
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Dokümanları
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
SINAVLAR
KPSS
TEOG
YGS-LYS
ÖABT
SOSYAL MEDYA
Facebook
Twitter
DOST SİTELER
Mavera Hukuk Bürosu
SeLiMHaBeR
Egitimtercihi.net
Haluk ÖZTEMUR